Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Renowacja alei lipowej w Zgłobniu


 

NAZWA INICJATYWY: Renowacja zabytkowych drzew i alei lipowej w Zespole Dworsko - Pałacowym przy Szkole Podstawowej w Zgłobniu

OBSZAR DZIAŁANIA: Rozwój ogrodów/parków miejskich o znaczeniu przyrodniczym

OKRES RELIZACJI: październik - grudzień 2015 r.

CEL INICJATYWY: Renowacja zabytkowych drzew i alei lipowej w zespole dworsko - pałacowym przy Szkole Podstawowej w Zgłobniu

OBSZAR REALIZACJI: Gmina Boguchwała/ Zgłobień

 

Problemem ogólnym występującym na obszarze realizacji przedsięwzięcia była postępująca degradacja zabytkowych drzew w zespole dworsko-pałacowym na terenie szkoły. Na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat nie prowadzono działań zmierzających do pielęgnacji starych lip jak również pozostałego drzewostanu na terenie zabytkowego zespołu dworsko-parkowego. W połowie lat 70-tych XX w., nastąpiło usunięcie znacznej ilości drzew, na skutek budowy nowej szkoły.

 

Inicjatywa renowacji zabytkowych drzew i alei lipowej w zespole dworsko-pałacowym przy Szkole Podstawowej w Zgłobniu przyczyni się do przedłużenia żywotności istniejącego drzewostanu. Umożliwi również wykorzystanie przestrzeni parku w zakresie rekreacji i wypoczynku mieszkańców Zgłobnia. Podjęte działania będą stanowić element realizowanego programu rewitalizacji obszaru miejscowości objętego ochroną konserwatorską. Inicjatywa przyczyni się także do wzrostu świadomości edukacyjnej uczniów szkoły i mieszkańców w zakresie ochrony środowiska. Realizacja projektu przyczyni się także do ochrony flory i fauny środowiska naturalnego oraz krajobrazu. Dzięki niej powstanie mała infrastruktura edukacyjna dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zgłobniu. Lokalna społeczność będzie miała możliwość, spędzania wolnego czasu w zrewitalizowanym, atrakcyjnym miejscu. W wyniku podjętych działań realizatorzy projektu podniosą walory turystyczne miejscowości Zgłobień.

 

Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

 

 

 

"Przed"
"Przed"
"Przed"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"W Trakcie"
"Po"
"Po"
"Po"

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo