Niewiele jest regionów w Europie, które pod względem różnorodności krajobrazu oraz bogactwa flory i fauny mogą się równać z województwem podkarpackim. Jedyny w Polsce fragment Karpat Wschodnich, dzikie puszcze, w których żyją wielkie ssaki drapieżne i roślinożerne, licznie ostoje ptactwa, malownicze przłomy rzek, skupiska skalnych ostańców, wielobarwne łąki zachwycają przyrodników i turystów.
Na Podkarpaciu występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt, któych w warunkach naturalnych nie spotkamy nigdzie indziej w kraju. Skarby natury znajdziemy zarówno w południowej, górzystej części: w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Karpackim, jak i na równinach Kotliny Sandomierskiej. Mało znane, a równie interesujące są północne krańce regionu: fragmenty Roztocza, Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich.
Przewodnik nie jest pracą naukową, ale przybliża podstawowe informacje o podziale geograficznym i geobotanicznym, geologii, sieci wodnej oraz świecie roślin i zwierząt. W książce znalazły się też informacje o terenach chronionych, także tych, które leżą na pograniczu województw lub nawet państw. W przewodniku przedstawiono również majważniejsze atrakcje przyrodnicze poszczególnych części województwa podkarpackiego.
Do Państwa rąk oddajemy przewodnik, który można pobrac poniżej.
36 Mb
3 Mb
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.