Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Do przełomu Wisłoka

Do Przełomu Wisłoka

Lokalizacja: Rudawka Rymanowska, gm. Rymanów, pw. krośnieński

Cel utworzenia: Przełom Wisłoka jest cennym obiektem geologicznym, geomorfologicznym i geoturystycznym. Zobaczyć na niej można imponującą ścianę skalną Olzy.

Wskazówki dojazdu samochodem/autobusem: Ścieżka zaczyna się przy górnym przystanku autobusowym w Rymanowie Zdroju. Dojechać możemy tutaj autobusem.

Długość trasy/czas przejścia: 8 km/3h

Infrastruktura turystyczna i oznaczenie ścieżki: Ławki dostępne są przy czerwonym szlaku w Wołtuszowej, z którym początkowo ścieżka się pokrywa (rozdziela się dopiero powyżej Wołtuszowej, już w lesie.). Oznaczona jest niebieskim symbolem „RR”. Na ścieżce brak jest ustawionych tablic informacyjnych. 

 

Opis trasy: Przełom Wisłoka nazywany bywa często „Jarem Wisłoka” jest jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w polskich Karpatach. Wędrówkę ścieżką najlepiej rozpocząć na górnym przystanku autobusowym w  Rymanowie Zdroju . Jest to miejscowość uzdrowiskowa posiadająca ponad 135 - letnią historię. Kierujemy się w stronę Wołtuszowej, po prawej mijamy budynki „Polonię” i „Marię”, a 300 m dalej, po lewej leśniczówkę. Przechodzimy przez szlaban i dalej idziemy leśną drogą. Po 150 m skręcamy w prawo. Droga wiedzie pod górę. Po 10 min. dochodzimy do cerkwiska i galerii charakterystycznych drewnianych rzeźb w Wołtuszowej. Tereny tej wysiedlonej po II wojnie wsi, zostały przyłączone do uzdrowiska i dziś stanowią miejsce spacerów dla mieszkańców i kuracjuszy. Wychodzimy na skraj lasu i dalej podążając na płd. – wsch. wchodzimy na tereny po dawnych zabudowaniach wiejskich. Obecnie zachowały się tu jedynie pozostałości po podmurówkach domów czy piwnic, stare studnie, zdziczałe drzewa i krzewy owocowe. Droga schodzi w zalesioną dolinę przepływającego tędy potoku. Wychodząc z jaru, idziemy brzegiem lasu ostro pod górę. Dalej trasa skręca w prawo i wiedzie zboczem góry Dział, wśród górskich łąk. Roztaczają się stąd piękne widoki na Wzgórza Rymanowskie. My idziemy dalej polną ścieżką na wschód, gdzie mamy możliwość podziwiania panoramę okolicy.  Po dłuższej chwili wchodzimy do lasu. Po ok. 1 km nasza ścieżka oddziela się od czerwonego szlaku i skręca w lewo. Od tego momentu trasa cały czas, aż do drogi asfaltowej w Rudawce Rymanowskiej łagodne wiedzie w dół. Cały czas idziemy lasem. Mijamy szlaban na drodze leśnej w Rudawce Rymanowskiej. Dalej kierując się drogą asfaltową w lewo, mijamy po lewej Ośrodek Wczasów Zdrowotnych, by po ok. 100 m skręcić w prawo i zejść do jaru Wisłoka. Tutaj ukazuje się nam wspaniała odkrywka łupków menilitowych, wysoka na ok. 40 m, zwana „ścianą Olzy”. Rudawka Rymanowska to mała wioska, z której mieszkańcy zostali wysiedleni po II wojnie. Nie zachowały się po nich żadne pamiątki. Występują tu źródła wód mineralnych oraz cieplica o temp. 48 st. C. 

Ciekawostka: We wsi co roku w każdą ostatnią niedzielę sierpnia odbywa się Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego organizowana przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej koło Bukowska. Połączone jest to z promocją produktów lokalnych, a także potraw z wołowiny. Odbywa się wtedy też Regionalny Championat Konia Huculskiego i ścieżka sprawnościowa dla tych koników.

Informacja: Ścieżka spacerowa dostępna cały rok. Ze względu na występowanie stromych podejść warto mieć buty terenowe.

 

Fot. A.Gancarz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo