Lokalizacja: Cierpisz, gm. Łańcut, pw. łańcucki
Cel utworzenia: Celem utworzenia ścieżki był licznie tu występujący bez koralowy oraz stworzenie bazy edukacyjnej dla lokalnej młodzieży.
Wskazówki dojazdu samochodem/autobusem: Najlepiej do Cierpisza dostać się samochodem. Jadąc drogą E40 od Rzeszowa w stronę Łańcuta, za Rzeszowem ok. 8 km skręcamy w prawo przy kierunkowskazie Kraczkowa 2. W Kraczkowej skręcamy w lewo na znaku STOP. Po dojechaniu do skrzyżowania skręcamy w prawo przy kierunkowskazie Cierpisz 1. Trzymamy się drogi głównej. Po ok. 4 km po lewej stronie znajduje się Szkoła Podstawowa przy której znajduje się wyjście na ścieżkę. Parking przy szkole otwarty jest w godzinach pracy placówki. Z Rzeszowa kursują również bezpośrednie autobusy do Cierpisza.
Długość trasy/czas przejścia: 3,5 km/3h
Infrastruktura turystyczna i oznaczenie ścieżki: Na początku ścieżki (który znajduje się za szkołą, ok. 200 m) turysta ma do dyspozycji wiatę z ławkami i stołami oraz koszami na śmieci. Na polu biwakowym znajdują się ponadto tablice informujące jak należy zachować się na ścieżce. Na trasie rozstawione jest 10 tablic informacyjnych. Znajdziemy też ławkę gdzie możemy odpocząć w trakcie wędrówki. Trasa oznaczona znakami czerwonego koloru w kształcie buta.
Opis trasy: Trasa ścieżki w kształcie pętli wiedzie przez najbardziej malownicze zakątki niewielkiego kompleksu leśnego. Ścieżka została podzielona na 10 odcinków. Tablice prezentują okazy znajdujące się w lesie i treści kierowane zarówno dla uczniów jak również dorosłych. Na przejściu zwraca uwagę występowanie chronionego grzyba sromotnika bezwstydnego oraz kłokoczki południowej i skrzypu olbrzymiego. Z fauny możemy spotkać tu listy, borsuki, kumaki i traszki, a ponad głowami kruka czy myszołowa. Trasa prowadzi pieszą wędrówkę po lesie gdzie w dużej ilości spotkamy jodłę i buka lub nawet 100-letnią sosnę czy 150 letniego dęba, spod którego wypływa źródełko. Woda w nim jest lodowato zimna, krystalicznie czysta i co najważniejsze, zdatna dopicia! Samo zdrowie. Wg podań woda ta ma własności lecznicze. Uwagę zwraca 100-letni okazały drzewostan nasienny modrzewia. Na trasie ścieżki niezwykle pięknie meandruje mały śródleśny strumyk, a oczka wodne zwabiają kumaki i traszki. Na całej trasie możemy obserwować jak leśnicy fachowo prowadzą gospodarkę leśną. Trasa zapętla i prowadzi nas na świetnie wyposażone pole biwakowe, gdzie rozpoczęliśmy wędrówkę.
Ciekawostka: 1. „Koralowa” ścieżka przyrodniczo – edukacyjna w Cierpiszu powstała w 2001 r., z inicjatywy lokalnych liderów ekologii, społecznym wysiłkiem i przy wielkim zaangażowaniu Nadleśnictwa Kańczuga. Ścieżka nosi nazwę "koralowej" ze względu na liczne okazy bzu koralowego. 2. Obok profesjonalnie przygotowanych tablic gdzie znajdziemy informację na poszczególnych przystankach, na ścieżkę spotkać możemy krasnale, które skrywają dla najmłodszych turystów przyrodnicze zagadki.
Informacja: Ścieżka bardzo dobrze przygotowana dla najmłodszych turystów. Nie jest trudna, ale lekko pagórkowaty teren nie pozwala nudzić się na leśnych ścieżkach. Najlepiej ścieżkę odwiedzić na wiosnę i lato kiedy wszystkie rośliny są w pełni kwitnienia. Warto mieć ze sobą buty terenowe.
Fot. M.Jedynak
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.