Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Żubr w Telewizji Rzeszów na Dzień Żubra

07-08-2012
Fot. Jacek Szarek
Fot. Jacek Szarek

 

Dzień Żubra – cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody w tym roku odbywa się w Lutowiskach 11 sierpnia. Po raz pierwszy dodatkową atrakcją będzie możliwość zobaczenia żubrów „na żywo” w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Dla tych, którzy na Dzień Żubra do Lutowisk dojechać nie mogą, Telewizja Rzeszów na swojej antenie przygotowała emisję filmu „Żubr jest dziki w Bieszczadach”  autorstwa Jacka Szarka (sobota 11.08. godzina 19.00). Ci, którzy pojadą w Bieszczady też będą mogli go obejrzeć, bo powtórkę zaplanowano w niedzielę o godzinie 8.00.

 

 

 

ŻUBR JEST DZIKI W BIESZCZADACH

 

 Film: czas 27 minut

Realizacja: JACEK SZAREK

 

Żubry w Karpatach zostały całkowicie wytępione przed końcem XVIII wieku. W Bieszczadach prawdopodobnie stało się to jeszcze wcześniej. Te zwierzęta ponownie pojawiły się na tym terenie w 1963 roku. Sprowadzono je z dwóch powodów: aby ten gatunek wprowadzić do karpackiej puszczy oraz po to by mogli na nie polować ówcześni dostojnicy. Zachowało się sporo materiałów archiwalnych przypominających moment sprowadzenia żubrów, ich pierwsze dni w Bieszczadach, moment wypuszczenia tych zwierząt na wolność i polowania.  O bieszczadzkich olbrzymach opowiadają ludzie, którzy uczestniczyli w ich sprowadzaniu i od prawie pół wieku opiekują się tymi zwierzętami. Film powstał dzięki pomocy leśników z bieszczadzkich nadleśnictw oraz naukowców ze Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN.

W odróżnieniu od żyjących w Białowieży, wszystkie bieszczadzkie żubry są dzikie i podejście do nich jest niezwykle trudne, a latem wręcz niemożliwe. Przekonało się  o tym wielu fotografów i ekipy telewizyjne ze  znanych stacji przyrodniczych.

Udana reintrodukcja żubrów w Bieszczadach jest doskonałym przykładem, że człowiek może zniszczyć przyrodę, ale i pomoc w odtworzeniu jej bogactwa. Batalia o zachowanie gatunku jeszcze się nie skończyła. Naukowcy i leśnicy nadal muszą chronić leśne olbrzymy przed różnymi zagrożeniami. Dzięki tym wysiłkom w przyszłości górskie żubry będzie można spotkać nie tylko w Bieszczadach, ale w całych Karpatach.

   

Produkcja:

TVP RZESZÓW

dla

REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W KROŚNIE

2008  

 

Film dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo