Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Udany Dzień Żubra

14-08-2012

Bardzo udany był VI Dzień Żubra w Lutowiskach - cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody organizowana przez Gminę Lutowiska wraz z nadleśnictwami Lutowiska i Stuposiany. Tym razem odbyła się w sobotę 11 sierpnia.


W jej trakcie rozegrano V Bieszczadzki Turniej Strzelecki i Myśliwski Poker Strzelecki oraz zawody o tytuł Bieszczadzkiego Króla Kurkowego. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku.


Najbardziej widowiskowe były zawody bieszczadzkich drwali rozgrywane w pięciu konkurencjach: ścinka słupów, okrzesywanie, złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i przygotowanie pilarki do pracy. Wśród 15 zawodników najlepszym okazał się Grzegorz Banach z leśnictwa Czereszenka, który wyprzedził Adama Mazurka (leśnictwo Sokoliki) i Ryszarda Pietrusia (leśnictwo Lipie).


Miłośnicy żubrów mogli wysłuchać prelekcji prof. Wandy Olech na temat aktualnej sytuacji populacji żubrów w Polsce. Chwilę później odbyła się promocja książki „Powrót żubra w Karpaty”, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.


Od rana trwał kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Można było zobaczyć leśnika rzeźbiarza, Piotra Kazimierczaka w trakcie pracy, porozmawiać z Andrzejem Luksem z Nadleśnictwa Stuposiany o leśnej biżuterii, którą prezentował na stoisku, wziąć udział w zawodach szachowych zorganizowanych przez leśników Nadleśnictwa Lutowiska. Wygrali je: Zdzisław Burkało wśród seniorów i Aleksandra Kozubal wśród juniorów. W konkursie rozpoznawania gatunków drzew najlepsze były dziewczyny: Aleksandra Kozubal, Natalia Miśko i Julia Myrta.


Po południu odbyły się występy m.in. Kapeli „Połoniny” z Lutowisk, zespołu „Dollars Brothers”, pokaz tradycyjnych tańców irlandzkich i szkockich w wykonaniu zespołu „Feirin” oraz pokazy psów myśliwskich.


W trakcie części oficjalnej wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2012 przyznane przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. W tym roku otrzymali je: Edward Marszałek i Jan Mazur. Dyplomy odebrali nominowani w tym roku do statuetki: Józef Amarowicz, powiatowy lekarz weterynarii w Ustrzykach i Piotr Łański. nadleśniczy w Komańczy. Odbyła się też ceremonia wręczenia tytułów Honorowego Obywatela Gminy Lutowiska, które otrzymali: Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacka, Renata Machnik, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów i Jan Węgrzyniak z WFOŚiGW w Rzeszowie.


Następnie uhonorowano bieszczadzkich drwali, którym nagrody wręczał Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.


Fundatorami nagród były nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany oraz sponsorzy: SAN-TECH BIESZCZADY Zagórz – Zenon Długosz, Inter Forst Polska Sp. z o.o. Bartłomiej Adamczyk, Zakład Obsługi Leśnictwa Tarnobrzeg – Hanna Skrodzka-Bałata, NAWIGATOR Krosno – Jan Grochmal, Maszyny Leśne Cieszyn – Jan Kłoda, Urząd Gminy Lutowiska.


Bardzo długa była lista nagrodzonych w zawodach strzeleckich organizowanych przez Koło Łowieckie Gawra w Lutowiskach. V Bieszczadzki Turniej Strzelecki wygrał Olaf Jóźwik z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, zaś Bieszczadzkim Królem Kurkowym 2012 został Paweł Bojkiw z KŁ „Jarząbek” w Ustrzykach Dolnych.
Wieczorem odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu regionalnego „Wilcze Echa”.


Patronat medialny nad imprezą sprawowały: TV Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, www.nowiny24.pl, www.bieszczady.pl , Echa Leśne, Głos Lasu, Las Polski, Gazeta Bieszczadzka.


Patronat honorowy: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo