Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Zbiór nasion

09-09-2012

 

Zbiorem daglezjowych szyszek z drzewostanów w leśnictwie Odrzykoń (Nadllesnictwo Kołaczyce) zainaugurowano tegoroczny sezon pozyskania materiału nasiennego dla szkółkarstwa. To ekwilibrystyczna praca wymagająca wspięcia się na wysokość kilkudziesięciu metrów.

 

- Tegoroczny urodzaj nasion drzew leśnych nie należy do najlepszych; u dębu, sosny i jodły oceniany jest jako średni, a buka jako słaby – mówi Iwona Czerwień, specjalista ds. nasiennictwa i selekcji w RDLP w Krośnie. - Na ten rok zaplanowaliśmy zbiór około 50 ton szyszek sosny, jodły, świerka i modrzewia, jak również 50 ton bukwi i żołędzi. Z innych gatunków znaczenie gospodarcze mają brzoza, olsza czarna i jawor, z których również zbierane są nasiona na potrzeby produkcji sadzonek.

Żeby zebrać szyszki z daglezji i jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy. Najwyższe z drzew mają po 50 metrów wysokości, a ich pnie do 30 metra są zupełnie pozbawione gałęzi. To sprawia, że samo dotarcie do korony wymaga zmontowania 9 lub 10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, bez której trudno sobie wyobrazić tę pracę. Zbiór dokonywany jest wyłącznie z wytypowanych drzewostanów nasiennych a każda czynność przebiega pod nadzorem Służby Leśnej.

Również zbiór bukwi i żołędzi na potrzeby szkółkarstwa prowadzony jest z wyłączonych drzewostanów nasiennych oraz z tzw. drzew matecznych, których na terenie RDLP w Krośnie wytypowano 500 egzemplarzy.

Większość zebranych szyszek trafia do Leśnego Ośrodka Nasiennego w Równem k. Dukli, gdzie wyłuszcza się z nich nasiona, które są przechowywane nawet przez kilka lat. Tu również przechowuje się nasiona buka i innych drzew liściastych. Na wiosnę nasiona trafią do szkółek leśnych, gdzie posłużą do produkcji sadzonek. Część zebranych nasion trafi też do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy, gdzie przechowuje się zasoby z najlepszych genetycznie krajowych osobników  drzew leśnych.

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo