Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Bieliki w "szpitalu"

30-11-2012
Przygotowanie do transportu
Bielik na stole operacyjnym

 W środę 28 listopada leśniczy leśnictwa Zabiała (Nadleśnictwo Oleszyce) znalazł dwa potężne bieliki w stanie skrajnego wycieńczenia. Szybka interwencja umożliwiła udzielenie fachowej pomocy medycznej w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych „Ada” dr. Andrzeja  Fedaczyńskiego w Przemyślu.

- Stwierdzono, że bieliki zatruły się skażonym mięsem, ale po wypłukaniu żołądków czują się już lepiej i są pod dobrą opieką – mówi Waldemar Cisek, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce. – Wiemy, że przeżyły pierwszą i drugą noc, co daje nadzieje na ich szybki powrót  do środowiska.

 

Liczebność bielików w lasach oleszyckich z roku na rok wzrasta. Jeszcze kilka lat temu były one w tych okolicach rzadkością, a w tym roku obserwowano kilka osobników. Niestety coraz częściej notowane są przypadki podobnych zatruć. Przed rokiem leśnicy odnaleźli także zatrutego bielika, który po ponad miesięcznym leczeniu odzyskał wolność. Na terenie lasów RDLP w Krośnie wyznaczono 6 stref ochronnych wokół gniazd tych ptaków.

 

Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Marek Ozimek

Nadleśnictwo Oleszyce 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo