Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Drzewa podkarpackich lasów na Święta w TVP Rzeszów

18-12-2012

 „Drzewa podkarpackich lasów” nowy film przyrodniczy zrealizowany w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Pro Carpathia będzie emitowany na antenie TVP Rzeszów 24 grudnia (Wigilia) o godzinie 17.00 i 25 grudnia (I dzień Świąt) o godz.19.30.

 

 

 

Dzisiaj ludzie wchodzą do lasu i widzą drzewa, a dawniej rozpoznawali buki, jodły, jawory, dęby, lipy, sosny i wiele innych gatunków.  Film  ma nam przypomnieć jak drzewa są ważne w naturze i w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia. Dzięki pięknym zdjęciom (w tym także lotniczym) będziemy mogli podziwiać Podkarpacie - jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Europie. Zachowały się tu fragmenty drzewostanów przypominających pierwotne puszcze. Nigdzie indziej w kraju nie spotkamy tak dużej różnorodności gatunkowej jak w województwie podkarpackim. Tutejsze lasy różnią od rosnących w innych regionach. Niemal w całej Polsce zdecydowanie największą powierzchnie zajmują bory sosnowe. Podkarpacie to królestwo buka i jodły. W tym regionie znajdziemy też setki okazałych drzew pomnikowych, w tym najgrubszego w Polsce dęba i największą jodłę.

 

Autorem scenariusza i realizatorem filmu jest Jacek Szarek, a po podkarpackich lasach prowadzi nas dr Edward Marszałek.

 

Film został wyprodukowany dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo