Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Kolejny bielik uratowany

08-01-2013

Trzeci przypadek zatrucia u bielika zanotowano na terenie lasów oleszyckich 28 grudnia 2012 roku. Na szczęście ptak był w takim stanie, że udało się go uratować.


Potężnego drapieżcę, który nie mógł frunąć, znalazł mieszkaniec wsi Futory, jednocześnie uczeń Technikum Leśnego w Biłgoraju i poinformował o tym fakcie Nadleśnictwo Oleszyce.


Wezwani strażnicy leśni przewieźli bielika do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, gdzie zajął się nim doktor Andrzej Fedaczyński.


- Po zabiegu płukania żołądka i 40-godzinnym nawadnianiu poprzez kroplówkę ptak wyraźnie ożył i trafił do naszej „lotni”, gdzie są już hospitalizowani jego dwaj pobratymcy przybyli miesiąc wcześniej – mówi doktor Fedaczyński. – Bardzo przydaje się zbudowany przed rokiem obiekt o specjalnej konstrukcji, choć moim marzeniem jest, żeby był kilkakrotnie większy. Ptaki mają tu jednak na tyle niezłe warunki, że mogą fruwać, co jest niezwykle ważne w rehabilitacji. Dostają codziennie porcję karpi, mięsa i preparatów witaminowych. Wszystkie wkrótce powinny wrócić do swego środowiska.


Wciąż nieznana jest przyczyna zatruć u bielików. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Straż Leśna, poinformowana została również Policja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.


- Prowadzimy obserwację okolic, w których doszło do zatrucia – mówi nadleśniczy Waldemar Cisek. – Wszystkie przypadki miały jednak miejsce w dość dużej odległości od siebie, stąd trudno wnioskować, że są wynikiem celowego działania.


Liczebność bielików w lasach podkarpackich wzrasta. Ptaki te są obserwowane dość często w okolicach większych zbiorników wodnych i nad rzekami. Na terenie lasów RDLP w Krośnie wyznaczono 6 stref ochronnych wokół gniazd bielików.
 

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo