Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Akcja "500 milionów drzew" w Rzeszowie

26-04-2013

 Rzeszów był kolejnym po Warszawie, Toruniu i Krakowie miastem, w którym Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z Lasami Państwowymi promowała ideę sadzenia drzew w ramach kampanii pod hasłem „Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew”. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat ekologicznej roli drzew w naszym życiu i kształtowanie pozytywnych postaw u ludzi młodych.

 

Dlatego w czwartek 25 kwietnia na rzeszowskim Rynku zjawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie, którzy pod okiem pań z Fundacji ARKA rozwinęli kolorowy baner o wymiarach 4 x 12 metrów, na którym „sadzili" sosny, daglezje i modrzewie, układając z nich napis „500 milionów drzew" – przypominający o rozmiarze zalesień i odnowień w polskich Lasach Państwowych. Dodatkowe sadzonki dostarczyły też współdziałające z Fundacją nadleśnictwa: Głogów Małopolski i Kolbuszowa. Drzewka trafiły do rąk rzeszowian, którzy z zainteresowaniem przyglądali się happeningowi.
Również dzieci uczestniczące w spotkaniu otrzymały drzewka do posadzenia przy swoich domach. Od razu nadawały im też wesołe imiona: „Igliczka", „Pączusia", „Sierotka Marysia", zapewniając, że będą się nimi opiekowały w kolejnych latach, traktując sosny, jak swoje przyjaciółki.
Akcji towarzyszyło spore zainteresowanie mediów regionalnych – dzieci chętnie stawały przed kamerą i mikrofonami, dając dowody swego zaangażowania w ideę sadzenia drzew. Wszystkiemu z wysokiego cokołu „przyglądał się" Tadeusz Kościuszko, którego pomnik jest bardzo rozpoznawalnym elementem rzeszowskiego rynku.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie każdego roku leśnicy sadzą 20 milionów sadzonek. O wiele więcej drzewek pojawia się z odnowienia naturalnego, które w lasach Podkarpacia ma priorytet.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo