Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Dni Kwitnącej Azalii

17-05-2013

Co roku w maju setki osob przyjeżdżają do Woli Zarczyckiej w gminie Nowa Sarzyna, żeby zobaczyć jedyne w naszym kraju naturalne stanowisko azalii pontyjskiej, zwanej też różanecznikiem żółtym. Słynny polski przyrodnik Władysław Szafer nazwał tę roślinę „najpiękniejszym kwiatem Polski”. W niedzielę 19 maja odbędzie się XXIX zlot "Kołacznia do Azalii Pontyjskiej". Trasy piesze i rowerowe prowadzą do ośrodka "Azalia" w Woli Zarczyckiej. Ośrodek położony jest niedaleko rezerwatu "Kołacznia".

 

Azalia pontyjska rośnie na Kaukazie. Spotykana jest też na Wołyniu. W Woli Zarczyckiej mamy jedyne w Polsce i najdalej wysuniete na zachód stanowisko uznawane za naturalne. Dzisiaj pagorek, na którym rośnie azalia jest ogrodzony i chroniony. Pół wieku temu utworzono tu rezerwat przyrody. Wcześniej krzewy azalii były wielokrotnie niszczone przez pasterzy i pasące się bydło. Zawsze jednak odradzały się.

 

Dziś azalia jest symbolem gminy. Od lat w porze kwitnienia organizowane sa imporezy plenerowe. Azalii i jej wizerunek wykorzystywane są w wielu miejscowych nazwach i symbolach graficznych. 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo