Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Było wysypisko, jest uroczysko

22-06-2013

W upalne przedpołudnie 21 czerwca Nadleśnictwo Głogów zainaugurowało kampanię edukacyjną Lasów Państwowych pod hasłem „Było wysypisko, jest uroczysko”. Pierwszymi uczestnikami kampanii w regionie byli uczniowie Zespołu Szkół w Głogowie Małopolskim, którzy na miejsce imprezy dotarli rowerami.


W leśnictwie Bór zgromadzono śmieci zebrane z kilku miejsc na terenie lasów Nadleśnictwa Głogów. Pryzma starych opon, butelek, opakowań, a nawet sprzętu elektronicznego została poddana wstępnej segregacji, którą przeprowadzili  pracownicy firmy „Eko-Głog" z Głogowa Małopolskiego, po czym reszta odpadów została zabrana na wysypisko.
- Segregowane odpady będzie można przekazać do odzysku, a te, które się do tego nie nadają, zostaną wywiezione na składowisko w Kozodrzy k. Ropczyc - tłumaczył Jerzy Mazur, kierownik „EkoGłog".
Miejsce po śmieciach uprzątnięto, przywracając je naturze. W trakcie inauguracji odbyła się też konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy mediów regionalnych.
- Posadzimy w tym miejscu młode buki, dęby i brzozy – obiecał nadleśniczy Jerzy Chłopek.
Uczestnikami całorocznej kampanii, przebiegającej pod honorowym patronatem ministra środowiska, będą szkoły, a konkretnie uczniowie z opiekunami, które podejmą współpracę na szczeblu nadleśnictw w całej Polsce. W ramach akcji planowane są wycieczki edukacyjne do lasu, warsztaty z segregacji śmieci. Uczniowie będą też wykonywać dokumentację fotograficzną i monitorować lasy, brać udział w warsztatach, ale też obserwować, jak przyroda „wraca"  w miejsca zniszczone przez człowieka. Wyniki swych badań zaprezentują na własnych blogach i na portalu eRyś. Kampania zakończy się w czerwcu 2014 r. podsumowaniem efektów, przedstawieniem wniosków, a także nagrodzeniem zwycięskich zespołów.
Lasy Państwowe na sprzątanie lasów wydały w 2012 r. 16 mln zł, z czego w zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - 256 tys. zł

 

Edward Marszałek

 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo