Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Rekordowy Dzień Żubra w Lutowiskach. Bieszczadzkie żubry przyciągają turystów

17-08-2013

 W sobotę 10 sierpnia odbył się VII Dzień Żubra w Lutowiskach - cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana przez Gminę Lutowiska wraz z nadleśnictwami Lutowiska i Stuposiany. Impreza została dofinansowana z polsko - słowackiego projektu "Tropem Karpackich Żubrów".


Najbardziej widowiskowe były zawody bieszczadzkich drwali rozgrywane w pięciu konkurencjach: ścinka słupów, okrzesywanie, złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i przygotowanie pilarki do pracy. Wśród 16 zawodników najlepszym okazał się Andrzej Ślemp z Nadl. Lutowiska (1147 pkt.), drugi na podium był Dawid Kilian (Nadl. Komańcza), który zdobył zaledwie 3 punkty mniej, trzeci zaś Ryszard Pietruś z Nadl. Lutowiska (1105 pkt.).
Miłośnicy żubrów mogli wysłuchać prelekcji Edwarda Balwierczaka, dyrektora RDLP w Krośnie, na temat aktualnej sytuacji żubrów w Karpatach. Prelegent opowiedział też o działaniach promocyjnych podejmowanych w ramach obchodzonego w regionie Karpackiego Roku Żubra. Z kolei Edward Marszałek, rzecznik prasowy, przypomniał w skrócie historię bieszczadzkiego leśnictwa.  
Na obiektach sportowych gminy już od rana trwał kiermasz bieszczadzkich twórców. Wśród stoisk czynne były też m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie" i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Można było wziąć udział w II Zawodach Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. Podobnie jak roku ubiegłym wygrali je: Zdzisław Burkało wśród seniorów i Aleksandra Kozubal wśród juniorów.
Po południu odbyły się występy m.in. kapeli „Berdo" z Ustrzyk Dolnych, zespołu „Widymo" i kultowych „Wołosatek". Wielu widzów przyciągnęły pokazy psów myśliwskich, prowadzone m.in. przez leśników.
W trakcie części oficjalnej wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2013 przyznane przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. W tym roku otrzymali je: Edward Balwierczak i Franciszek Kaźmierczyk.

 

Organizatorzy imprezy zapewnili widzom możłiwość przejazdu busami do Mucznego do pokazowej zagrody żubrów. Dzięki wozowi satelitarnemu TVP Rzeszów relacje z wydarzenia można było oglądać na żywo na antenie lokalnej i ogólnopolskiej.

 

EM

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo