Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Jelenie już ryczą!

08-09-2014

 

Rykowisko – czyli okres godowy jeleni to jedno z najciekawszych i najbardziej efektownych spektakli przyrodniczych na Podkarpaciu. Rozpoczyna się w połowie wrzenia i trwa prawie miesiąc. Rykowisko w Karpatach, przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, czy tez na Pogórzu Przemyskim jest bardziej atrakcyjne niż w innych częściach Polski. Przede wszystkim ze względu na liczbę zwierzyny i fakt, ze jelenie karpackie są większe od swoich pobratymców z innych regionów. 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas rykowiska jelenie starają się zgromadzić wokół siebie jak największą liczbę łani. Ich czujność i wysiłek skierowane są wówczas przede wszystkim na utrzymanie swojego haremu

i ewentualne odebranie rywalom ich partnerek. Są wtedy mniej ostrożne, więc łatwiej można je podejść, czasami nawet na niewielką odległość. Zdarza się, że idąc leśnym szlakiem wręcz wejdziemy na byka (samca jelenia), który zajęty swoimi sprawami, nie zwróci na nas uwagi. Przy takich wyprawach trzeba uważać na łanie, bo one są bardzo czujne i jeśli wyczują lub wypatrzą coś podejrzanego, natychmiast dają znak całej chmarze do ucieczki.

W Bieszczadach występuje jeleń europejski, przez niektórych wyróżniany jako podgatunek,

nazywany jeleniem karpackim. Jest silniejszej budowy niż nizinny, ma nieco dłuższą głowę i często garbatą część nosową. Suknia jelenia karpackiego w lecie jest popielato-ceglasta, w zimie popielato-czarna. Wieniec jelenia górskiego jest znacznie mocniejszy od nizinnego.

Podczas spotkań byków rzadko dochodzi do konfrontacji. Przeważnie osobniki słabsze umykają po wysłuchaniu przeciwnika lub zobaczeniu go. Jeżeli siły są w miarę równe, to dość długo trwa wzajemne „badanie”. Gdy już dochodzi do walki, to przeważnie po kilku uderzeniach jeden z jeleni uznaje swoją przegraną i odchodzi. Najbardziej zaciekłe są walki tzw. jeleni stadnych, czyli władców dużych chmar łań. W większości przypadków byki nie robią sobie wielkiej krzywdy podczas walk. Zdarza się jednak, że czasem po dłuższej konfrontacji zwierzęta szczepione rogami nie mogą się rozdzielić. Wtedy obydwa byki, niestety, giną.

Rykowisko to także okres polowań na jelenie. Dlatego, jeżeli chcemy posłuchać, obejrzeć i fotografować te zwierzęta, trzeba wcześniej uzgodnić to z gospodarzem terenu. Najczęściej jest

nim jedno z nadleśnictw. Możemy także słuchać rykowiska w Bieszczadzkim

Parku Narodowym, ale trzeba pamiętać o zakazie poruszania się w nocy i poza wytyczonymi szlakami.

 

 

 

 

 

(zp)

 

 

 

 ZOBACZ GALERIĘ

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo