Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

"Leśne rezerwaty Podkarpacia" na antenie ogólpolskiej

25-01-2014
Rezerwat Polanki
Rezerwat Tysiąclecia
Rezerwat Prządki

TVP Regionalna emituje na antenie ogólnopolskiej programy z cyklu „Leśne rezerwaty Podkarpacia”.  Najbliższe emisje:

 26.01.2014 godz. 9.25 –  Rezerwat Polanki

2.02.2014 godz. 9.25 – Rezerwat Tysiąclecia

9.02.2014 godz.9.25 - Rezerwat Prządki

 

Obok parków narodowych i krajobrazowych ważnym elementem systemu ochrony środowiska naturalnego są rezerwaty przyrody. Na Podkarpaciu utworzono ich 94, w tym: florystyczne, faunistyczne, geologiczne, krajobrazowe, leśne, torfowiskowe, a nawet kulturowe. Dzięki rezerwatom możemy zachować największe skarby przyrody południowo-wschodniej Polski. W niektórych występują rośliny i zwierzęta jakich nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce.  W wielu rezerwatach, oprócz ochrony prowadzona jest edukacja. Powstały ścieżki przyrodnicze, szlaki, tablice informacyjne itp. Filmy o rezerwatach są kolejnym elementem edukującym o tych unikatowych obszarach. Z jednej strony zachęcają do wizyt w rezerwatach, a z drugiej tłumaczą zachodzące w nich procesy przyrodnicze i przekonują turystów oraz mieszkańców okolicznych miejscowości do konieczności ochrony środowiska. Większość rezerwatów przyrody województwa podkarpackiego znajduje się w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. 

Najciekawsze rezerwaty przyrody województwa podkarpackiego zostały przedstawione w programach telewizyjnych w ramach projektu „Zielone Podkarpacie” realizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”. W latach 2006 – 2008 Powstało 14 odcinków przygotowanych przez Telewizje Rzeszów przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. W roku 2011 nakręcono kolejne, tym razem już w technologii Full HD: „Gołoborze” niedaleko Baligrodu, „Golesz” koło Jasła, „Polanki” w okolicach Sanoka oraz rezerwaty istniejące na Pogórzu Przemyskim w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Birczańskie”.

Koordynatorem projektu, tak jak poprzednio, jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”. Filmy powstały przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Projekt otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Producentem jest oczywiście TVP Rzeszów. (zp)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo