Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Atrakcje turystyczne Nadleśnictwa Stuposiany

28-04-2014

Sporo turystów przyciąga otwarta dwa lata temu zagroda pokazowa żubrów w Mucznem. Urządzenie rejestrujące liczbę odwiedzających zanotowało już ponad 108 tysięcy wejść. W zagrodzie przebywa obecnie 10 żubrów, w tym cielne krowy – już w czerwcu spodziewane są narodziny młodych. Na turystów w tej okolicy czeka jednak nie tylko spotkanie z królem puszczy.

Lasy doliny górnego Sanu można zwiedzać trasami nowych ścieżek przyrodniczych. Ścieżka „Krutyjówka” daje znakomitą okazję do poznania przełomowego odcinka potoku Muczny, a ścieżka „Jodła”, wiodąca z Pszczelin, doprowadza do „matki bieszczadzkiego lasu” – najgrubszej do niedawna polskiej jodły, powalonej w ubiegłym roku przez huraganowy wiatr. Drzewo miało 527 cm obwodu pnia. Z kolei ścieżka „Brenzberg” prowadzi na grzbiet Jeleniowatego, gdzie znajduje się miejsce martyrologii 74 Polaków zamordowanych w 1944 roku przez UPA. Z myślą o spacerowiczach urządzono trasę spacerową wokół Mucznego - ułatwia ona też dotarcie do żubrzej zagrody.

- Naprawdę warto zajrzeć na nowy punkt widokowy, który urządziliśmy na Wilczej Górze – zachęca Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Z krytej dachem platformy rozciąga doskonały widok na dolinę Wołosatego, dzielącą grzbiety Bukowego Berda i Połoniny Caryńskiej.

Można też przejść dawnym nasypem kolejki leśnej biegnącym od Wilczej Góry w kierunku Pszczelin. Planowana jest tu również ścieżka spacerowa, służąca zimą jako  szlak narciarski. 

Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie  

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo