Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Dąb "Wincenty" z Krościenka Wyżnego drzewem roku?

05-06-2014

Jest to jedyne drzewo z Podkarpacia, które dostało się do finału plebiscytu "Drzewo Roku"!!! Dąb rośnie na terenie Nadleśnictwa Dukla, w Krościenku Wyżnym. O wielkiej wartości Wincentego dla mieszkańców świadczy fakt, iż jego zdjęcie znalazło się na okładce monografii wsi. Miejscowa legenda głosi, że pod tym właśnie dębem siadywał Wincenty Pol. Tu pisywał swe wiersze, na przykład „Królewskie dęby”. Jeden z utworów, wychwalający zalety dębowego gaju, czyli dębiny, zadedykował właścicielom dworu, w którym gościł – Jabłonowskim. Bywała tam też siostra Aleksandra Fredry – Zofia Szeptycka, a współcześnie – podróżniczka Elżbieta Dzikowska.

 

Zagłosujmy na naszego "Wincentego"!

 

 

Jak głosować?
1.Wejdź na
www.drzeworoku.pl.
2. Wybierz drzewo, na które chcesz głosować – w tym przypadku dąb „Wincenty”- poprzez kliknięcie w miniaturkę w dolnej części ekranu.
3. Kliknij Głosuj (drzewko w prawym dolnym rogu zdjęcia) – pojawi się okno dialogowe, w którym należy zaakceptować regulamin konkursu i kliknąć OK.
4. Podaj adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który musisz kliknąć, aby zatwierdzić głos (gdyby z jakiegoś powodu link nie zadziałał, kliknij w
http://drzeworoku.pl/valid.php

 

i wprowadź adres e-mail i klucz otrzymany w wiadomości)
5. Następnie przepisz tekst z obrazka, aby uwiarygodnić swój głos.
6. Po akceptacji głosu, pojawia się on automatycznie na stronie konkursu.

 

 

fot. Tomek Pikuła

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo