Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Zaproszenie na chrzest „Lasumiły”

27-06-2014

Nadleśnictwo Baligród zaprasza na imprezę edukacyjną związaną z nadaniem imienia najgrubszej polskiej jodle i oficjalnym uruchomieniem ścieżki poznawczej do „Lasumiły”.

Impreza o otwartym charakterze rozpocznie się w sobotę 28 czerwca o godzinie 10.00. Organizatorzy oczekiwać będą na gości przy tematycznym witaczu w Jabłonkach (ok. 1 km za pomnikiem gen. Świerczewskiego, tuż przy drodze publicznej relacji Baligród-Cisna). W zależności od pogody planuje się:

- dojazd do parkingu (1 km) lub miejsca najbliższego „Lasumiły” (następny 1 km),

- wspólne przejście do drzewa (3 km lub 1 km w obie strony),

- odtworzenie obrzędu „chrztu drzewa”,

- zakopanie butelki z aktem chrztu i podpisami uczestników,

 

 

- koncert dla „Lasumiły”. 

 

 

Wskazane obuwie terenowe!

„Lasumiła” to jodła rosnąca w masywie Łopiennika w leśnictwie Jabłonki na terenie Nadleśnictwa Baligród. W drodze komisyjnych pomiarów w styczniu tego roku ustalono, że jest ona najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce. Ma aż 519 cm obwodu i 35 m w wysokości pnia. Poszukiwania najgrubszej jodły rozpoczęto po tym, jak rosnąca  w Pszczelinach na terenie Nadleśnictwa Stuposiany „matka bieszczadzkiego lasu”, padła pod naporem silnego wiatru. Nadleśnictwo Baligród ogłosiło konkurs na imię dla najgrubszej jodły. „Lasumiła” to imię wybrane spośród 282 propozycji nadesłanych przez 167 osób z całego kraju. Wybrano propozycję nadesłaną przez Małgorzatę Niwę z Żarek koło Chrzanowa.

„Lasumiła” to zupełnie nowe słowo, nawiązujące do starosłowiańskich imion, ale podstawą mocno związane z lasem i budzące pozytywne skojarzenia. To imię zupełnie wyjątkowe, tak jak nasza jodła – zaznacza Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród.

 

 

 

Edward Marszałek

 

 

 

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo