Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Bez pobłażania dla motocrossowców i quadowców

06-08-2014
Ślady quadów w lesie

W ostatnich  miesiącach strażnicy leśni z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie nałożyli dziesiątki mandatów karnych na osoby naruszające zakaz ruchu pojazdami silnikowymi na terenie lasu. Szczególnie narażone na ten proceder są okolice Jeziora Solińskiego oraz dzikie zakątki Beskidu Niskiego.

- W pierwszej połowie roku stwierdzono 371 przypadków nieuprawnianego wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi. W 273 przypadkach skończyło się na pouczeniu, natomiast na 98 sprawców, głównie na kierowców quadów i motocykli crossowych, nałożono mandaty karne w wysokości do 500 złotych – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie. Proceder nielegalnego korzystania z lasu nasila się w dni wolne od pracy, dlatego działania patrolowo-prewencyjne prowadzimy głównie w weekendy. Problemem jest jednak rozległość obszaru działania poszczególnych posterunków Straży Leśnej; w niektórych nadleśnictwach jest to teren o rozłogu ponad 50 km. Dlatego podejmujemy patrole wspólne z Policją. Często sygnały o „popisach" motocrossowców pochodzą od turystów wędrujących górskimi szlakami.
W ciągu jednego czerwcowego weekendu strażnicy leśni z Nadleśnictwa Rymanów ukarali mandatami dwóch kierowców samochodów terenowych i trzech motocyklistów szarżujących w paśmie Bukowicy.
W ostatnią niedzielę lipca strażnicy leśni z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, podczas patrolu w miejscowości Teleśnica nad Zalewem Solińskim, zatrzymali kierowcę motocykla crossowego, który poruszał się drogą leśną i ukarali mandatem. Jego dwaj niezidentyfikowani dotąd towarzysze zdołali uciec. Na terenie całej RDLP w okresie wakacyjnym prowadzone są działania ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnym wjazdom pojazdami silnikowymi na tereny leśne. Będą one prowadzone do końca wakacji.

 

 

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
fot. arch. Straży Leśnej

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo