Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Przybysz z Himalajów opanowuje Podkarpacie

22-08-2014

 

Ta roślina od niedawna bardzo często występująca w naszym regionie, pochodzi z Himalajów, a do Europy została sprowadzona w XIX wieku jako gatunek ozdobny.  Po ucieczce z ogrodów niecierpek himalajski, bo o nim mowa, zaczął błyskawicznie  opanowywać kolejne tereny. To jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się roślin inwazyjnych.

 

 

Co ciekawe ta ekspansja w naszym kraju rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Przez kilkadziesiąt lat niecierpek himalajski zwany też gruczołowatym pojawił się w tysiącach miejsc. Na Podkarpaciu  tę roślinę najczęściej możemy spotkać w północnych i centralnych częściach regionu. Rośnie w miejscach wilgotnych nad rzekami, stawami  i rowami, tworząc zwarte łany.

Niecierpek himalajski to bardzo okazała roślina dorastająca do 2 metrów wysokości. Ma różowe, białe lub czerwone kwiaty. Kwitnie późnym latem i wczesną jesienią. Niecierpek wytwarza ogromne ilości nasion, które z powodu szczególnej konstrukcji torebek nasiennych rozrzucane są w promieniu kilku metrów od rośliny macierzystej. Nasiona roznoszone są przez wodę stąd wielkie skupiska tek rośliny nad rzekami.

Ze względu na swoją ekspansywność niecierpek himalajski wypiera gatunki rodzime. Na razie nie podjęto z nim walki. Może dlatego, że ma ładne kwiaty… (zp)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo