Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

W powiecie sanockim walczą z plagą barszczu Sosnowskiego

05-09-2014

Rozpoczęła się realizacja projektu mającego na celu likwidację barszczu Sosnowskiego w sześciu gminach Powiatu Sanockiego i na terenie miasta Sanoka. 21 sierpnia oficjalnie podpisano umowę z wykonawcą prac. Całość inwestycji opiewa na kwotę ponad miliona złotych i będzie finansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

 

 

 

 

Roślinę sprowadzono do Polski z Kaukazu w latach 50-tych jako paszę dla bydła. Eksperyment jednak nie powiódł się, hodowlę zarzucono, ale barszcz zdążył się zadomowić. Brak naturalnych wrogów i sprzyjający klimat spowodował silną jego ekspansję stanowiąc zagrożenie zarówno dla naszej rodzimej flory jak i dla ludzi. Kontakt z barszczem Sosnowskiego powoduje poparzenia, bąble, a w najgorszych przypadkach nawet martwice skóry.

 

 

 

W 2012 roku na Konwencie Wójtów i Burmistrzów Powiatu Sanockiego poruszano problem barszczu Sosnowskiego oraz konieczność podjęcia kroków w celu zahamowania jego dalszego rozprzestrzeniania. W tym roku projekt Powiatu Sanockiego uzyskał dofinansowanie na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki zdobytym środkom możliwe będzie sfinansowanie działań zmierzających do likwidacji i ograniczenia dalszej ekspansji tego gatunku.

 

 

 

Najskuteczniejszą bronią w walce z barszczem są chemikalia, których zastosowanie nie tylko osłabia roślinę, ale co najważniejsze niszczy nasiona i ogranicza możliwości ich kiełkowania.

Nie zawsze jednak można je zastosować. Na obszarach chronionych możliwe jest usuwanie barszczu tylko metodami mechanicznymi. Wykonuje się więc koszenie i wykopywanie tych roślin. - Zwalczanie chemiczne będzie prowadzone również tylko na terenach oddalonych od rzek – dodaje Wojciech Skiba naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Sanoku -  W sąsiedztwie wód będzie prowadzone wyłącznie zwalczane mechaniczne z uwagi na możliwość przedostania się środków chemicznych.

 

 

 

 

Na dzień dzisiejszy skala tego zjawiska jest ogromna. Na obszarze Powiatu Sanockiego wzdłuż rzek, torowisk i dróg oraz na terenach rolnych spotkać można skupiska barszczu Sosnowskiego od kilku do kilkudziesięciu arów. Największe zbiorowiska tej rośliny zajmują obszary nawet powyżej  1 ha.  Mieszkańcy mają nadzieję, że dzięki uzyskanym środkom sytuacja się poprawi.

 

 

(materiał Starostwo Powiatowe w Sanoku)

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo