Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

„Czarcie kręgi” w dukielskich lasach

16-09-2014
Dukielskie "czarcie kręgi"...
Dukielskie "czarcie kręgi"...
Dukielskie "czarcie kręgi"...

Grzyby mają budowę strzępkowatą a rozmnażają się za pomocą zarodników. Strzępki tworzą splątaną sieć, tzw. „grzybnię”, która może wytwarzać owocniki o przeróżnych kształtach. Mogą to być: kapelusze borowików, poduszeczki purchawek, półki hubiaków i pniarków. Wiele grzybów wytwarza owocniki wyrastające na obrysie kolistych kręgów. To skutek tego, że grzybnia określonego gatunku rozwija się równomiernie we wszystkich kierunkach, zaś owocniki pojawiają się na obrzeżu opanowanej przez nią sfery. Zjawisko to nazywane jest „czarcim kręgiem”.

Takie właśnie kręgi rozchodzące się równomiernie od pnia drzewa żyjącego z grzybnią określonego gatunku w tzw. mikoryzie można zaobserwować m.in. w dukielskich lasach. W taki sposób rośnie wiele gatunków muchomorów, kurek, krowiaków, gołąbków, lejkówek, zasłonaków, czernidlaków czy purchawek. Ważne, by tych niejadalnych owocników nie niszczyć, przed czym przestrzegał już dwa wieki temu Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Okazuje się, że współcześni grzybiarze nie zmienili swego podejścia do grzybów „wilczych” czy „zajęczych” i w lasach wciąż można natknąć się na zniszczone owocniki. A przecież one  „…nie są bez użytku, one zwierza pasą, i gniazdem są owadów i gajów okrasą…”

Już starożytni Rzymianie rozróżniali grzyby jadalne i trujące. Uważali je za „wyziewy” wilgotnej ziemi; ukazywały się przecież tak nagle, że nikt nie zauważał, z czego powstały. Nie wytwarzały nasion i z tego powodu nie pasowały do ówczesnego obrazu przyrody. Dopiero w 1710 roku włoski uczony Pier’ Antonio Micheli odkrył zarodniki grzybów i dzięki temu uzyskał klucz do zagadki rozmnażania się tych organizmów. Dziś wiemy, że grzyby to organizmy niezawierające chlorofilu (nie są roślinami) i nie posiadające zdolności do fotosyntezy. Są cudzożywne, ale nie pożerają pokarmu - wydzielają enzymy rozkładające podłoże, a następnie wchłaniają niezbędne substancje odżywcze.

W polskich lasach występuje około 14 tysięcy gatunków grzybów, w tym 4,5 tys. gatunków wielkoowocnikowych. Są bardzo ważnym elementem ekosystemu leśnego.                                                                                                                          

 

 

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo