Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

W Ustrzykach Dolnych posadzono "Dąb wolności"

27-09-2014


We wtorek 23 września na ustrzyckim rynku zasadzono ponad trzymetrowy dąb upamiętniający zawarcie porozumień ustrzycko-rzeszowskich w 1981 roku. W strugach deszczu zgromadzili się przedstawiciele władz, mieszkańcy miasta, młodzież i leśnicy, żeby wziąć udział w tej uroczystej chwili.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia sprzed 33 lat przypomniał w swym wystąpieniu Henryk Sułuja, burmistrz Ustrzyk Dolnych. Akt sadzenia drzewka wolności zainicjował Dariusz Młotkiewicz, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał też list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do uczestników wydarzenia. Kolejno w sadzeniu brali udział: Władysław Żabiński, sygnatariusz porozumień społecznych podpisanych 20 lutego 1981 roku w Ustrzykach, Piotr Kaczyński, szef Gabinetu Politycznego Ministra Środowiska, Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, Sławomir Miklicz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Henryk Sułuja, burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz delegacja młodzieży z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych.

 

 

 

Wspominając dramatyczne wydarzenia z lutego 1981 roku, Władysław Żabiński podkreślił, że tu w Ustrzykach zapadły ważne decyzje w sprawach prywatnej własności ziemi rolniczej, mające istotne skutki dla rolników w całym kraju. Zaznaczył też, że nie wszystkie ówczesne postulaty znajdują dziś urzeczywistnienie, ale wywalczona wolność jest wartością rzeczywistą, której przecenić nie można.  

 

 

 

Z kolei dyrektor Adam Wasiak, zabierając głos przypomniał o roli leśnictwa w regionie, o jego funkcjach społecznych i gospodarczych.
- Można powiedzieć, że Bieszczady są znakomitym przykładem tego, czym powinna być i jest prawdziwie zrównoważona gospodarka leśna, jaką prowadzą Lasy Państwowe. Mam nadzieję, że zasadzony dziś dąb wolności będzie przypominał wszystkim o tym ważnym aspekcie sukcesu polskiej transformacji, jakim jest wielki wzrost naszego poszanowania przyrody i postawienie na rozsądny, zrównoważony rozwój – mówił dyrektor Wasiak.

 

 

 

W uroczystości wzięła udział liczna grupa podkarpackich leśników na czele z Bogusławem Famielcem, dyrektorem RDLP w Krośnie. Oprawę muzyczną tej części spotkania zapewniła Miejska Orkiestra Dęta i Zespół Sygnalistów „Wilczym Tropem" z Technikum Leśnego w Lesku. Następnie uczestnicy wysłuchali koncertu „Ćwierć wieku wolności" w wykonaniu uczniów miejscowych szkół i zespołów Ustrzyckiego Domu Kultury. Wśród wykonywanych utworów była m.in. specjalnie na ten dzień napisana piosenka o dębie wolności.
Organizatorami byli: Burmistrz Ustrzyk Dolnych i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dęby wolności to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, mająca na celu upamiętnienie w różnych miejscach kraju odzyskania przed 25 laty suwerenności przez nasz naród w historycznych, czerwcowych wyborach 1989 roku. Pomysł nawiązuje do spontanicznego sadzenia „dębów niepodległości" w latach 1918–1928, kiedy to dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości, społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło dęby. Drzewa te w wielu miejscowościach przetrwały do naszych czasów jako świadkowie tamtych wydarzeń. Dziś stanowią świadectwo patriotycznych postaw, jednoczących Polaków we wspólnym dziele. Akcja sadzenia dębów wolności została wpisana w obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych – jednostki powstałej w 1924 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo