Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Żurawie już odlatują!

08-09-2016

Słychać klangor żurawi ponad głowami.... jesień zadamawia się na dobre. W Polsce liczebność ocenia się na 5-6 tys. par. Na jesień odlatują one na południe w ciepłe strony. Ale wiosną do nas powrócą.

 

Żuraw (łac. Grus grus) to ptak o wyjątkowej urodzie. Wysoki, o wyprostowanej sylwetce, z małą głową, osadzoną na długiej smukłej szyi. Czerwona plamka na jego głowie to miejsce, gdzie skóra pozbawiona jest piór. Pełen godności wygląd nadają mu długie zakończenia lotek, które przy złożonych skrzydłach wyglądają jak strusiowaty, napuszony ogon. Żuraw wygląda naprawdę godnie, zwłaszcza kiedy porusza się wolno, uważnie stawiając długie nogi.

 

W Polsce ma się całkiem dobrze. Płochliwy i nieufny, niegdyś wybierał na lęgi niedostępne, zaciszne mokradła i torfowiska. Rzadko można było go zobaczyć. Ostatnio zmienił swoje zachowanie – przyzwyczaił się do obecności człowieka, a nawet nauczył się korzystać z dobrodziejstw, które oferuje mu sąsiedztwo siedzib ludzkich. Dzięki temu jego los się poprawił. W ostatnich latach nierzadko można zobaczyć żurawie, żerujące na polach rolników. Często do założenia gniazda wystarcza mu skrawek mokrego lasu, czy zarośla w sąsiedztwie łąk. Liczniej żurawie występują w Polsce północno-wschodniej i w Wielkopolsce.

 

Tekst zaczerpnięty ze strony http://www.otopjunior.org.pl

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo