Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Lasy BdPN na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

29-11-2016

W związku z planowanym włączeniem „Lasów o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym” na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - BdPN prosi o nadsyłanie uwag i opinie do planowanego wpisu. Uwagi można zgłaszać do dnia 31 grudnia 2016 roku na adres dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego (Ustrzyki Górne 19, 38-713 Lutowiska) lub wypełniając ankietę elektroniczną.


28 lutego 2007 roku pozostałości lasów o charakterze pierwotnym w słowackiej i ukraińskiej części Bieszczadów zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis w 2011 roku został rozszerzony i obecnie figuruje pod nazwą: "Pierwotne lasy bukowe Karpat i stare lasy bukowe Niemiec" („Primeval Beech Forests of the Carpathians and the Ancient Beech Forests of Germany”) obejmując: 6 rezerwatów na Ukrainie, 4 rezerwaty na Słowacji i 5 obiektów w Niemczech.

Trwają starania, aby do wpisu tego zostały dołączone lasy o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Bieszczadzki Park Narodowy w latach 2011-2014 roku współpracował w projekcie "European World Heritage Beech Forests" koordynowanym przez Ministerstwo Środowiska Niemiec. Celem projektu jest wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cennych buczyn z całego zasięgu biogeograficznego buka pod nazwą "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy" (Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Regions of Europe).

W styczniu 2015 roku 11 krajów (Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Włochy, Polska, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Ukraina) przesłało do komitetu UNESCO w Paryżu wstępny wniosek (Tentative list) dotyczący 33 obiektów. W styczniu 2016 roku kraje te złożyły do komitetu UNESCO w Paryżu wniosek nominacyjny (Nomination dossier) i obecnie poszczególne obiekty poddawane są weryfikacji terenowej przez ekspertów UNESCO. Wniosek nominacyjny (po angielsku) jest do pobrania tutaj - tekst i mapa
 
Źródło: Bieszczadzki PN
Fot. MP, MD

Pliki do pobrania

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo