Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Magnolie w ogrodach i przydomowych ogródkach

16-04-2014

Kwitnące magnolie są jedną z najbardziej widocznych oznak wiosny w naszych parkach i przydomowych ogródkach. Jedną z największych w kraju kolekcji tych roślin możemy zobaczyć w Arboretum w Bolestraszycach.

 

 

Magnolie nie występują w naszym kraju w stanie dzikim. W naturze rosną w Ameryce Północnej, Południowej i na Dalekim Wschodzie. W Chinach kwiaty magnolii są symbolem czystości i szczerości.. Jeden z gatunków magnolii jest też narodowym kwiatem Korei Północnej. W Stanach Zjednoczonych są symbolami stanów Louisiana i Mississipi. Tak dużych kwiatów nie ma żadne z rosnących w Polsce drzew. U niektórych gatunków mogą mieć średnicę dochodzącą nawet do 30 centymetrów. Magnolie nie wytwarzają nektaru. Zapylane są przez chrząszcze. Prawdopodobnie dlatego, że przed milionami lat, kiedy te rośliny się pojawiły, na świecie nie było jeszcze pszczół. To drzewo kwitnie zanim pojawią się liście. Różne gatunki obsypują się kwieciem od wczesnej wiosny aż do czerwca. W Arboretum w Bolestraszycach rośnie ponad 180 okazów magnoli. Te rośliny są także coraz bardziej popularną ozdobą miejskich parków i przydomowych ogródków.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo