Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Najrzadsza roślina we florze Polski

30-05-2017

Różanecznik żółty Rhododendron luteum, zwany również azalią pontyjską, należy do rodziny wrzosowatych. Jego ojczyzną jest Azja Zachodnia, a ogólny zasięg obejmuje Kaukaz i Góry Pontyjskie w Anatolii oraz kilka rozproszonych stanowisk m.in. na południowo-wschodnim Polesiu i na wschodnim Wołyniu. Dorasta do 3 metrów. Żółte okazałe kwiaty pojawiają się w maju. Kwitnienie trwa do 3 tygodni. Kwiaty bardzo intensywnie pachną, a ich zapach wyczuwalny jest nawet z kilkudziesięciu metrów.


Stanowisko tej rośliny zostało odkryte przez miejscowego nauczyciela, a opisane przez prof. Mariana Raciborskiego w 1909 r. Po wojnie w 1948 r. stanowisko to uznano za zabytek przyrody, a w 1957 r. utworzono tam rezerwat przyrody Kołacznia o powierzchni 0,1 ha, co czyni go najmniejszym rezerwatem przyrody w Polsce. W tym roku przypada 60. rocznica utworzenia rezerwatu przyrody Kołacznia.

 

Źródło: RDOŚ w Rzeszowie
Fot. M.Pociask

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo