Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Dolina Ciechani otwarta dla turystów

14-06-2017

Ciechania (łem. Tихaня) to łemkowska wieś obecnie nieistniejąca, której nazwę tłumaczy się jako zaciszne miejsce. To jedna z piękniejszych dolin Beskidu Niskiego, która ze względu na objęcie jej przez Magurski Park Narodowy obecnie nie jest już legalnie dostępna dla turysty. Teren byłej wsi administracyjnie położony jest w gm. Krempna w powiecie jasielskim, choć do lat 70. XX w. teren ten należał do gromady Polany, a ta do powiatu krośnieńskiego. Północnym skrejem wsi przebiegał od dawien dawna stary trakt handlowy z Jasła do Bardiova. Dolina gdzie mieściła się Ciechania otoczona jest wzgórzami, od zachodu długi grzbiet z zalesionym szczytem Nad Tysowym (713 m), przez który niegdyś przebiegał szlak niebieski, od wschodu bezimienny szczyt 688 m, którego wschodnie i północne stoki zajmują Obszar Ochrony Ścisłej "Zimna Woda" w MPN. Na południu dolinę zamyka główny grzbiet karpacki, którym przebiega granica państwa, a nią biegną szlaki graniczne: polski niebieski i słowacki czerwony, który jest fragmentem Europejskiego długodystansowego szlaku E-3. Znajduje się tam przełęcz Tepajec (570 m), przez którą dawniej biegła droga do miejscowości Havranec.

 

Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora MPN od 17 czerwca do końca września br. w soboty i niedziele Magurski Park Narodowy udostępnia dolinę Ciechani do przejścia zorganizowanego z pracownikiem Parku lub uprawnionym przewodnikiem (tj. posiadającym aktualną licencję wydaną przez MPN). Przejścia będą odbywać się na zasadach jak w roku ubiegłym. Wszyscy, którzy będą chcieli uczestniczyć w takim przejściu, muszą uprzednio zgłosić swój udział telefonicznie w Ośrodku Edukacyjnym im. Jana Szafrańskiego w Krempnej z podaniem terminu, nazwiska i liczby osób. Grupa może liczyć nie więcej niż 30 osób. Osoby bez takiej rezerwacji będą mogły dołączyć do grupy pod warunkiem, że będą w niej wolne miejsca. Każdorazowo w przejściu bierze udział pracownik Parku. Przejście rozpoczynać się będzie o godzinie 10.00, zbiórka przy schronisku Hajstra w Hucie Polańskiej. Pracownik MPN lub uprawniony przewodnik będzie prowadził grupę przez dolinę Ciechani do starej drogi Krempna – Ożenna, a następnie z powrotem do Huty Polańskiej. Czas przejścia szacowany jest na około 4 godziny.

 

Więcej informacji na stronie Magurskiego Parku Narodowego.
Źródła: Magurski PN, Beskid Niski Pogórze
Fot. M. Pociask

 

wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo