Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Puszcza Sandomierska dla turystów

19-07-2010

Przyrodniczy szlak Puszczy Sandomierskiej to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez nadleśnictwa: Kolbuszowa, Mielec, Głogów, Nowa Dęba, Rudnik oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Gminę Kolbuszowa. Jego trasa liczy ponad 300 km długości i łączy ścieżki przyrodnicze, zielone klasy, miejsca postoju i odpoczynku. W ramach tego projektu możliwy jest rozwój bazy turystycznej, a jednocześnie ochrony zagrożonych rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Trasa Przyrodniczego szlaku Puszczy Sandomierskiej udostępnia obszar około 130 tys. ha. Prowadzi między polami uprawnymi, zadrzewieniami oraz lasami.


Do tej pory zmodernizowano już siedem ścieżek przyrodniczych, wybudowano dwie nowe, powstało cztery miejsca postoju oraz osiem miejsc odpoczynku. Ale to dopiero połowa zrealizowanych zadań; pozostałe 18 obiektów turystycznych powstanie do końca 2010 roku.


Od grudnia 2009 roku trwały prace nad prezentacją multimedialną ukazującą walory turystyczne i przyrodnicze lasów puszczańskich. Kilkunastominutowy pokaz eksponuje ścieżki przyrodnicze, miejsca postoju i odpoczynku oraz przybliża samych twórców szlaku. Prezentacja ta została umieszczona na stronie internetowej www.puszczasandomierska.lasy.gov.pl i każdy zainteresowany aktywnym wypoczynkiem na łonie przyrody, a także interesujący się skarbami Puszczy Sandomierskiej powinien tam zaglądnąć.

 

Znajduje się tam również przydatna dla turysty mapa z przebiegiem szlaku i ścieżek przyrodniczych. Autorzy projektu posługują się już nowym logotypem, którego istotnym motywem jest kraska – ptak priorytetowy dla ochrony przyrody Puszczy Sandomierskiej.


Wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem twórcy przyrodniczego szlaku zapraszają na jego oficjalne otwarcie, które odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej 4 września 2010 roku.
 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo