Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Pierwszy dzień jesieni

23-09-2018

Dzień staje się krótszy, robi się coraz zimniej. Już niebawem liście drzew zmienią barwę na wszystkie odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni. 

 

Jesień to jedna z czterech najwspanialszych pór roku. Kolorowa, szelesząca liśćmi, bardzo zmienna, czasem pachnie jeszcze latem, czasem jest szara i słotna, a czasem mroźna. Obok wiosny, najwspanialsza pora do obserwowania zmian w przyrodzie. Wrzesień i październik to ostatni moment na wykorzystanie jeszcze ciepłych promieni słońca. Choć wieczory już bywają zimne i  wychładza się ziemia, to jeszcze możemy z przyjemnością poleżeć na trawie, zbierać kasztany, żołędzie i orzechy. Później zachwycać nas będzie feeria barw na drzewach, które podziwiać można nawet z okna. Ale zabawę daje dopiero szuranie na zasypanej liśćmi ścieżce. 

 

Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna jesień w 2018 roku?

 

Astronomiczna jesień przypada tego samego dnia, co równonoc jesienna 2018. To dzień, w którym dzień i noc trwają po 12 godzin, i co roku wypada między 22 a 23 września.

Początek astronomicznej jesieni 2018 nastąpi dokładnie 23 września, o 03:54.  Od tego momentu, aż do przesilenia zimowego dzień będzie coraz bardziej krótki.

 

Jesień kalendarzowa jest niezmienna. Co roku pierwszy dzień jesieni kalendarzowej 2018 ma miejsce 23 września. Z kolei jej ostatni dzień to 21 grudnia, czyli dzień przesilenia zimowego.
 
 
 
Fot. M. Sebastianka
wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo