Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Redyk Karpacki na bieszczadzkich pastwiskach

22-04-2019

 W sobotę, 27 kwietnia br. o godz. 12.30 w Zajazd Pod Caryńską w Ustrzykach Górnych i jego najbliższej okolicy rozpocznie się „Redyk Karpacki - Na pasterskim szlaku”.

 
Redyk w kulturze pasterskiej był postrzegany jako największe święto wsi. Wyprowadzenie owiec było poprzedzone przez zabiegi o charakterze magicznym, które miały je uchronić przed złym losem i przed zaczarowaniem. W tym celu rozpalano ogniska i przeprowadzano owce przez ogień. W dalszej kolejności prowadzono owce wokół małej jodełki lub świerka wbitego w ziemię - tzw. mojka.
Tak też będzie wyglądał tradycyjny spęd owiec w Ustrzykach Górnych w ostatni weekend kwietnia, połączony z warsztatami, koncertami i degustacją lokalnych serów.
O godz. 12.30 będzie można wziąć udział w uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Ustrzykach Górnych. Następnie o godz. 14.00 rozpocznie się tradycyjne mieszanie owiec. Towarzyszyć im będą m.in. pokazy łucznictwa tradycyjnego w wykonaniu Łuczników z Sanoka, prezentacje instrumentów pasterskich zorganizowane przez Józka Sowę, z kolei przędzenia wełny owczej zademonstruje Vasylina Romanchych. Równolegle odbywać się będzie kiermasz produktów lokalnych i degustacja serów oraz warsztaty zielarskie i muzyczne (Wszystko Gra - Redykowa Kapela Bogdan Bracha). Kiermasz rękodzielników i artystów tworzyć będą m.in. wyroby z wikliny Tadeusza Międlara, malowane gonty Doroty Zielińskiej, w drewnie strugane Waldemara Kija i wystawa cerkwi malowanych Lubomira Voytiva.
Koncertujące zespoły folkowe to Carpathia, Oreada, Werchowyńcy, Trąbici, Kapela z Przypadku, a o godz. 19.30 wystąpi gwiazda wieczoru - Orkiestra św. Mikołaja.
 
 
 
 
wstecz
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE
Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo