Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Kłokoczka symbolem współpracy polsko-słowackiej

29-10-2010
Kwitnąca klokoczka południowa...
Torebki nasienne kłokoczki...
Nasiona kłokoczki południowej...
Symbol graficzny autorstwa...

 

W piątek 29 października w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne odbyła się konferencja podsumowująca międzynarodowy projekt „Kłokoczka południowa roślinnym symbolem współpracy polskich i słowackich regionów nadgranicznych”. Trwający cały rok program realizowany był przez leśników z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne i Lesopolnohospodarskiego Majetoku w Ulič, Statny Podnik na Słowacji.
Cały ciąg zdarzeń rozpoczęła podpisana 29 stycznia 2010 roku umowa o współpracy polsko-słowackiej, przewidująca wspólne działania na rzecz ochrony przyrody i promocji, którą ze strony polskiej parafował nadleśniczy Roman Jurek, zaś ze słowackiej szef LMU, Aleksej Nemeth.  Przewidywała ona odbycie cyklu konferencji naukowych oraz spotkań i warsztatów, w których motywem przewodnim byłaby kłokoczka południowa. Projekt współfinansowany był przez Unię   Europejską   z  Europejskiego   Funduszu   Rozwoju   Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego. Jego koordynatorem była Ewa Sudoł z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
Inicjatorzy zakładali transfer wiedzy między leśnikami obu krajów, nie tylko na temat kłokoczki. Podczas roboczych spotkań, konferencji i warsztatów przypomniano kulturową rolę tego krzewu w historii, ale także wymieniano się doświadczeniami na temat gospodarowania w lasach po obu stronach Karpat.  
- Działania w ramach projektu,  nagłaśniane przez media, zjednały nam sympatyków w obu krajach i pozwoliły przybliżyć problematykę ochrony przyrody – mówił, podsumowując konferencję, nadleśniczy Roman Jurek. - Najbardziej trwałym śladem projektu będzie zapewne 3000 sadzonek kłokoczkowego krzewu, które są rozdawane różnym instytucjom w Polsce i na Słowacji. To na pewno sprawi, że ta chroniona roślina będzie bardziej powszechna. Już dziś zgłaszają się do nas chętni do posadzenia kłokoczki w swych ogrodach i przy domach.
Wydano dwujęzyczny folder,  będący znakomitym kompendium wiedzy na temat kłokoczki. Ogłoszony też został konkurs na logo współpracy międzynarodowej. Wygrał go projekt graficzny nadesłany przez Józefa Kierasia. Z tym znakiem graficznym wybito też odznaki, które podczas finałowej konferencji wręczono osobom zaangażowanym w działania na rzecz ochrony przyrody i upowszechnianie wiedzy na temat kłokoczki południowej.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostały referaty na temat roli Bieszczadzkiego Parku Narodowego w ochronie ginących gatunków roślin, roli arboretum w Borowej Górze na Słowacji w propagowaniu cennych drzew i krzewów, a także prezentacje na temat drewna jako surowca trudnego do zastąpienia oraz przykłady jego wykorzystania w sztuce.
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo