Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

DZIEŃ MOKRADEŁ

02-02-2024

Drugiego lutego obchodzimy bardzo ważne z przyrodniczego punktu widzenia święto – Dzień Obszarów Wodno-Błotnych. Co roku zwraca ono naszą uwagę na znaczenie mokradeł i na ich problemy.

 

Tegoroczne święto odbywa się pod hasłem „Mokradła i dobrostan człowieka”.

 

Impulsem do ustanowienia święta było podpisanie 2 lutego 1971 roku w irańskim mieście Ramsar „Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych”, zwanej Konwencją RAMSAR.


Dlaczego mokradła są ważne? O tym, jak duże znaczenie mają mokradła, najlepiej mówi hasło obchodów w 2015 roku: „Nasza przyszłość zależy od mokradeł” (Wetlands for our future). A o co konkretnie chodzi? Mokradła spełniają w przyrodzie kilka bardzo ważnych, wręcz kluczowych funkcji. Mokradła zatrzymują wodę w środowisku, zatrzymują biogeny i zanieczyszczenia, zmniejszają efekt cieplarniany, są ważnym siedliskiem dla roślin i zwierząt (większość polskich ostoi ptasich znajduje się na mokradłach), są bardzo istotnym elementem korytarzy ekologicznych, umożliwiających migrację zwierząt. Nie do przecenienia jest również znaczenie mokradeł w kulturze i nauce.

 

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo