Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Przedłużona „złota” jesień

06-11-2011

 

 

 
W tym roku dłużej niż zazwyczaj możemy podziwiać kolory jesieni. Rzadko też zdarza się, żeby lasy wybarwiły się tak pięknie.
Niestety do pełni szczęścia brakuje przejrzystości powietrza. W obserwacji i fotografowaniu „kolorowych” gór przeszkadza mgła. Dlatego najpiękniejsze zdjęcia można zrobić obiektom znajdującym się blisko. Miejmy nadzieję, że w najbliższych dniach przejrzystość będzie lepsza i osoby, które wybiorą się na wycieczkę w Bieszczady, Beskid Niski, czy też na Pogórze będą mogły uwiecznić piękne kolorowe zbocza gór.

A skąd się biorą kolory jesieni? Otoż wewnątrz roślin zachodzą procesy chemiczne, przygotowujące je do zimowego spoczynku. Wszystko zawdzięczamy substancji o nazwie proteaza, tj. białku powodującemu rozkład chloroplastów - organelli odpowiedzialnych w komórkach za proces fotosyntezy (odpowiedzialny za produkcję substancji odżywczych). Zawierają one chlorofil- zielony barwnik wykorzystujący energię światła słonecznego do syntezy związków organicznych. Po okresie intensywnego wzrostu, kwitnieniu i wydaniu owoców przychodzi pora na sen. Aby przetrwać mrozy, rośliny muszą zrzucić liście, które są wrażliwe na niską temperaturę. Przedtem wysysają z nich wszystkie cenne soki, które posłużą do budowy przyszłorocznych pąków. Wtedy wkracza wspomniana wyżej proteaza. Rozkładając ciałka zieleni, pozwala dojrzeć ukryte pod nimi inne barwniki. Najpopularniejszym z nich jest żółty ksantofil i pomarańczowy karoten, które najwidoczniejsze stają się jesienią. Inne procesy odpowiadają natomiast za powstawanie koloru czerwonego i fioletowego (są to antocyjany powstające w soku komórkowym pod wpływem nocnych przymrozków).

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo