Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Bobry do odstrzału

28-10-2011

 

Ze względu na szkody czynione przez bobry Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała pozwolenie na odstrzał dwudziestu tych zwierząt.
Bóbr europejski, największy polski gryzoń od lat 90. XX w., czyli momentu jego reintrodukcji na Podkarpaciu, zaczął zasiedlać leśne i nieleśne podmokłe tereny, również w obszarze Puszczy Sandomierskiej. Jest on obecnie gatunkiem pospolitym, rozpowszechnionym na podmokłych siedliskach oraz wzdłuż naturalnych i sztucznych cieków wodnych, od kilku lat wykazujący mocny wzrost liczebności.
W tym roku oszacowano, że tylko w obszarze Nadleśnictwa Kolbuszowa żyją 242 osobniki. Świadectwem wzrostu bobrzej populacji są także liczne szkody wyrządzane w drzewostanach poprzez obgryzanie kory i ścinanie drzew. Od trzech lat, dla zmniejszenia straty w gospodarce leśnej rozbierane są tamy bobrowe. Jest to jednak jest to działanie kosztowne i czasochłonne, gdyż bobry potrafią odbudować tamę już następnego dnia po jej rozebraniu.
Od września 2011 roku do końca lutego wydane zostały zgody na odstrzał 20 bobrów na terenach leśnych w Nadleśnictwie Kolbuszowa. W uzasadnieniu tej decyzji Dyrektor RDOŚ w Rzeszowie podał, że w 2010 roku oszacowane szkody wyrządzone na Podkarpaciu przez tego gryzonia wyniosły 121,5 tys. zł. Częściowa redukcja liczebności bobra nie spowoduje zatem zagrożenia dla jego lokalnej populacji, a doprowadzi do zmniejszenia szkód w uprawach leśnych i rolnych. Odstrzału dokonają myśliwi, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego.

Natalia Wrona - Nadleśnictwo Kolbuszowa

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo