Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Leśne rezerwaty na leśnym kalendarzu 2012

07-12-2011

 

 
Do szkół, bibliotek i innych instytucji zajmujących się edukacją trafi trzy i pół tysiąca kalendarzy przyrodniczych na rok 2012 wydanych przez regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Tematem wiodącym wydawnictwa są leśne rezerwaty przyrody na Podkarpaciu.
 
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie od lat wydaje 13-planszowy kalendarz o charakterze edukacyjnym. Dwa lata temu znalazły się na nim portrety zwierzyny żyjącej w podkarpackich lasach wraz z jej opisami. Tegoroczny, z okazji Międzynarodowego Roku Lasów, zawierał zdjęcia i opisy 12 gatunków polskich drzew. Z kolei ten na 2012 rok zaprezentuje 12 rezerwatów przyrody z terenu Podkarpacia. Każdy z nich przedstawiony został na zdjęciu pejzażowym z dodatkową fotografią wybranego elementu przyrodniczego podlegającego ochronie. Autorem fotografii jest Jacek Szarek.
Na kartach kalendarza znalazły się rezerwaty: Polanki, Bór, Góra Sobień, Kalwaria Pacławska, Husówka, Góra Chełm, Sine Wiry, Zwiezło, Źródła Tanwi, Tysiąclecia na Gorze Cergowej, Bagno Przecławskie i Źródliska Jasiołki. Na odwrocie każdej ze stron zamieszczono opis obiektu.
- Wiemy, że nasze kalendarze od lat cieszą się dobrą opinią i są chętnie używane – mówi dyrektor Edward Balwierczak. – Z uwagi na bogatą szatę graficzną i zawarte dodatkowe informacje mają one też walor edukacyjny. Wcale nas już nie dziwi fakt, że po latach bywają one wykorzystywane jako pomoce naukowe w szkole. Poprzez nasze jednostki kalendarze trafią do szkół, bibliotek, urzędów i współpracujących z nami instytucji, co sprawi, że rok 2012 będzie u nas rokiem rezerwatów przyrody. Wierzę, że dzięki tej formie dotrzemy do wielu osób z przekazem dotyczącym potrzeby ochrony cennych fragmentów podkarpackich lasów. 
Druk kalendarza dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Będzie on kolportowany poprzez nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie do instytucji i podmiotów współpracujących z leśnikami, w tym również w zakresie ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.
Edward Marszałek  rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo