Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Nowe żubry w Bieszczadach

17-02-2012

 Późnym popołudniem, w czwartek - 16 lutego, w Bieszczady dotarł transport trzech żubrów ze Szwajcarii. Zwierzęta trafiły do nowej zagrody pokazowo-aklimatyzacyjnej niedaleko Mucznego w Nadleśnictwie Stuposiany.

 

Najtrudniejszym momentem całej akcji był wyładunek skrzyń z żubrami. Jeszcze wcześniej ciężarówka wioząca zwierzęta musiała pokonać dość stromy odcinek od drogi do zagrody. Pomagał jej w tym specjalny ciągnik. Kolejny ciągnik delikatnie ściągał skrzynie z platformy samochodu i przenosił je do zagrody. Akcja była dobrze przygotowana, więc przebiegła sprawnie i szybko. Żubry dobrze zniosły długą podróż i związany z nią stres. Po wypuszczeniu zaczęły bawić się w głębokim śniegu, a potem ruszyły na zwiedzanie swoich nowych włości.

Do zagrody w Mucznem trafiły dwie krowy noszące imiona Uroa i Tilli oraz byk Urkan. Wszystkie pochodzą z ogrodów zoologicznych w Szwajcarii. Ich przyjazd jest kontynuacją akcji prowadzonej od lat przez leśników i naukowców. Jej celem jest wzbogacenie puli genetycznej bieszczadzkich żubrów przez sprowadzanie osobników niespokrewnionych ze zwierzętami żyjącymi na tym terenie. Ma to m.in. pomóc w poprawieniu stanu zdrowotnego bieszczadzkich żubrów.

Żubry mają przejść okres aklimatyzacyjny, a potem będą wypuszczane na wolność. Jednak zagroda w Mucznem ma spełniać jeszcze jedno ważne zadanie. Będzie atrakcją dla turystów. Cały obiekt został podzielony na dwie części: widokową i aklimatyzacyjną. W pierwszej będą trzymane zwierzęta, które będzie można oglądać ze specjalnych platform widokowych. Druga, położona w głębi lasu, będzie przygotowywać żubry do życia na wolności.

W najbliższych miesiącach planowane jest sprowadzenie kolejnych zwierząt. Zagroda będzie oficjalnie otwarta dla turystów na początku maja. Bez wątpienia stanie się jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.

Zagroda powstała w ramach realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie programu ochrony żubrów w Karpatach. Jej budowa kosztowała milion złotych, z czego 85 procent pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo