Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Leśne rezerwaty Podkarpacia - nowe odcinki w Telewizji Rzeszów

16-03-2012
Leśne rezerwaty Podkarpacia
Rezerwat Gołoborze
Rezerwat Golesz
Rezerwat Polanki
Pogórze Przemyskie, widok z...

 Od 20 marca, w każdy wtorek, o godzinie 17.40 TVP Rzeszów będzie pokazywać nowe odcinki programów z cyklu „Leśne rezerwaty Podkarpacia”.  W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (8.04.2012) o godz. 19.00. zaplanowano premierę filmu „Rezerwaty Lasów Birczańskich.

 

 

Telewizja Rzeszów rozpoczyna emisję nowych odcinków programu „Leśne rezerwaty Podkarpacia”. Powstały cztery filmy prezentujące rezerwaty: „Gołoborze” niedaleko Baligrodu, „Golesz” koło Jasła, „Polanki” w okolicach Sanoka oraz rezerwaty istniejące na Pogórzu Przemyskim w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Birczańskie”.

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”. Filmy powstały przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Po rezerwatach widzów oprowadza dr Edward Marszałek, leśnik i autor książek przyrodniczych. Autorem programów jest Jacek Szarek z Telewizji Rzeszów, która wszystkie odcinki wyprodukowała. Projekt otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

 

GOŁOBORZE

 

W tym odcinku odwiedzimy wielkie rumowisko skalne w okolicach Rabego w Bieszczadach. Zobaczymy występujące tam unikatowe porosty, mszaki oraz reliktowe sosny, znajdziemy kamienie szlachetne, źródła wód mineralnych i wejdziemy do starej sztolni, którą dziś zamieszkują nietoperze Opowiemy  także o związkach Aleksandra Fredry z ta okolicą.

 

GOLESZ

 

Wzgórze Golesz wznosi się w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, na prawym brzegu Wisłoki, tuż przy drodze z Jasła do Pilzna. W 2000 roku utworzono tu rezerwat przyrody, w którym ochroną objęto niezwykle skalne ostańce wraz z otaczającym je lasem i stanowiskami rzadkich i cennych roślin. W rezerwacie turyści mogą także zobaczyć pozostałości po średniowiecznej warowni, a w okolicy - cmentarze z okresu I wojny światowej oraz wodospad.

 

POLANKI

 

Prezentacja rezerwatu położonego kilka kilometrów na wschód od Sanoka. Niedaleko terenów gęsto zaludnionych, na zboczach Gór Słonnych zachował się fragment starej puszczy karpackiej. Wędrując ścieżką dydaktyczną możemy zobaczyć stare odwierty ropy i gazu, źródła wód mineralnych, a także wiele okazów puszczańskiej flory i fauny.

 

 

REZERWATY LASOW BIRCZAŃSKICH

 

W tym programie zwiedzamy rezerwaty Pogórza Przemyskiego i sąsiadujących z nim Gór Sanocko Turczańskich. To jedna z najdzikszych krain w Polsce, pokryta karpacka puszczą, pełną wielkich drapieżników – niedźwiedzi, wilków i rysi. Zachowało się tu wiele osobliwości florystycznych. Niektóre rośliny, jak np. ostrożeń siedmiogrodzki, w Polsce występują tylko tutaj. Oprócz rezerwatów przyrody, ten obszar chroniony jest także w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego ”Lasy Birczańskie”. W filmie zobaczymy stare cmentarze pozostałe po dawnych mieszkańcach tych terenów i wysłuchamy opowieści o tzw. „Księstwie Arłamowskim”, w którym dostojnicy, PRL-u polowali na grubego zwierza i gdzie internowany był Lech Wałęsa..

 

 

Terminy emisji filmów

 

Wtorek godz. 17.40

 

20 marca  Gołoborze

27 marca   Golesz

3 kwietnia   Polanki

10 kwietnia   Rezerwaty Lasów Birczańskich 

 

Film „Rezerwaty Lasów Birczańskich” swoją premierę będzie miał 8.04.2012 - w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych o godz. 19.00.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo