Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Narodziny żubrów

06-07-2012

W bieszczadzkich stadach żubrów urodziło się kilkanaście młodych, które pod opieką samic zaczynają swe społeczne życie. Czas przychodzenia młodych żubrów na świat rozciągnięty jest u tego gatunku aż do wczesnej jesieni.


- Żubry mają nieco rozregulowany i rozciągnięty w czasie okres godowy, stąd wydłużony jest też sezon wycieleń - wyjaśnia prof. Kajetan Perzanowski, opiekun naukowy bieszczadzkich stad. -  Krowy na czas połogu udają się w ustronne miejsca, zaszywają się na kilka dni w gąszczu, by już po urodzeniu młodego żubrzyka i po dojściu przez niego do jako takiej sprawności, dołączyć do swych pobratymców.
Latem żubry przebywają w mniejszych stadach tworzonych właśnie przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, zaś młodsze tworzą wtedy tzw. „grupy kawalerów”, wiodące  spokojny żywot aż do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.  
W Bieszczadach żyje prawie 300 żubrów z czego 6 w zagrodzie pokazowej w Mucznem i 5 w zagrodzie aklimatyzacyjnej w Woli Michowej. Zwierzęta te żyją również w innych krajach karpackich. Wolnościowe stada posiadają: Słowacja (9 osobników),  Rumunia (5), Ukraina (41). Kolejne kilkadziesiąt żubrów żyje w zagrodach hodowlanych na Słowacji (15), w Rumunii (68) i na Węgrzech (5).  

Tekst: Edward Marszałek
Zdjęcia: Łukasz Lorenc, Nadleśnictwo Lutowiska 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo