Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej

15-01-2024

W zimowych miesiącach na Podkarpaciu, w niewielkiej Rudawce Rymanowskiej przy ogromnym urwisku nad przełomem Wisłoka królują bajkowe sople lodu zwane lodospadami. Tworzą się podczas dużych mrozów, a ich zaskakująca forma sprawia, że do Rudawki Rymanowskiej przybywają wówczas głodni wspaniałych widoków turyści.

 

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej i ściana Olzy

Jest takie miejsce na Podkarpaciu, które zimą zamienia się w baśniową krainę lodu, a urwiste ściany opadające w kierunku koryta rzeki Wisłok, stają się wówczas najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną Beskidu Niskiego. Bez względu na porę roku, w okolicach Rudawki Rymanowskiej Wisłok pokazuje swój prawdziwy urok tworząc liczne zakola i malownicze kaskady, przy których nie trudno wpaść w zachwyt. Jednak to co dzieje się tu zimą przekracza najśmielsze oczekiwania wizualne chyba każdego kto przyjedzie w te rejony. Warunek jest jeden - odpowiednio niska temperatura.

 

 

Lodospady, to niezwykle malownicze kreacje, które tworzą się ze spływającej wzdłuż skał wody. Małe strumyczki i cieki wodne pod wpływem ujemnej temperatury zamarzają i tworzą sople, które wraz z napływem wody powiększają się i przybierają duże rozmiary. To piękne zjawisko można obserwować tylko w zimie i tylko przy dużych mrozach (najlepiej poniżej -10°C), dlatego też jest ono tak unikatowe.

 

Fot. Anna Antoniewska

 

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo