Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Opis projektu

Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Podkarpacia "Pro Carpathia" wraz z Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie realizuje projekt "DRZEWA PODKARPACKICH LASÓW". Działania zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Film w ramach projektu realizuje Telewizja Rzeszów.

 

 

Głównym celem przedsięwzięcia jest kontynuowanie promocji najważniejszych walorów przyrodniczych województwa podkarpackiego w przystępnej edukacyjnej formie. Projekt składa się z filmu, który ma zainteresować widzów tematem i pokazać im jak drzewa są ważne w przyrodzie i jak wpływają na niemal wszystkie dziedziny naszego życia.  Przedstawione zostaną niezwykłe walory podkarpackich lasów i ich wyjątkowość w przyrodzie europejskiej.  Z kolei bardzo rozbudowana prezentacja edukacyjna ma poszerzyć te wiadomości, tak aby każdy zainteresowany mógł  wybrać, to co najbardziej go interesuje. 

 

 

Południowo-wschodnia Polska to bez wątpienia jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Europie z dużymi kompleksami leśnymi. Podkarpackie puszcze są ostoją wielkich zwierząt drapieżnych i roślinożernych oraz miejscem występowania niezwykle rzadkich  i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin. To także jeden z najbardziej zalesionych regionów w Polsce. Lasy zajmują ponad 37 procent powierzchni województwa, a w Magurskim Parku Narodowym aż 96 procent. W południowej górzystej części regionu znajdziemy sporo leśnych ostępów przypominających prastarą pierwotną puszczę karpacką. Na tym terenie przeważają lasy bukowe i jodłowe. Wielkie lasy porastają także północną, równinną część województwa. To Puszcza Sandomierska Dawniej także tutaj dominowały buki i jodły. Dziś jednak rosną tu głownie bory sosnowe.

 

  

O wieków drewno wykorzystywane jest w rożnych gałęziach gospodarki. Trudno sobie wyobrazić życie bez tego surowca. Wykorzystujemy go w budownictwie i w wielu innych gałęziach gospodarki. Lasy w sposób bezpośredni dają pracę tysiącom ludzi,  a w sposób bezpośredni milionom.

Projekt ma zainteresować widzów tematem i pokazać  jak drzewa są ważne w przyrodzie i jak wpływają na niemal wszystkie dziedziny naszego życia.  Przedstawione zostaną niezwykłe walory podkarpackich lasów, ich wyjątkowość w przyrodzie europejskiej, rola ochronna (produkcja tlenu, neutralizacja zanieczyszczeń, zapobieganie powodziom itp.) oraz znaczenie w rekreacji i turystyce. Pokazane zostaną także wysiłki ludzi podejmowane dla ochrony tego naturalnego bogactwa. Przypomnimy jak z darów lasu korzystano przed wiekami i co puszcza daje nam dzisiaj.

 

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo