Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Rekordy drzew - pomniki przyrody

 

W województwie podkarpackim rośnie wiele okazałych drzew, z których sporo należy do największych w Polsce. Nawet niewielu mieszkańców regionu zdaje sobie sprawę, że rośnie tu m.in. najgrubszy dąb w Polsce. Możemy je spotkać w lasach, w parkach miejskich i ogrodach otaczających zamki pałace i dwory. Takie drzewa rosną także przy kościołach, cerkwiach, kapliczkach czy też na cmentarzach. Wiele pomnikowych okazów znajdziemy przy drogach czy w centrum niejednej wsi. Większość okazałych drzew objęto ochroną jako pomniki  przyrody. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NAJGRUBSZY DĄB W POLSCE "CHRZEŚCIJANIN" - Januszkowice

Dąb "Chrześcijanin" w Januszkowicach, miejscowości położonej w gminie Brzostek, w powiecie jasielskim jest obecnie najgrubszym dębem w Polsce. Dąb rośnie przy ogrodzeniu kółka rolniczego. Drzewo niestety jest w złym stanie. W dolnej części znajduje sie ogromna dziupla, do której zmieściłby się mały samochód. Dąb ma obwód 1050 cm.

 

GALERIA ZDJĘĆ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DĄB "POGANIN" - Węglówka

Dąb „Poganin” z Węglówki niedaleko Krosna to także jeden z najbardziej okazałych drzew tego gatunku w Polsce. Liczy sobie około 600 lat, zaś obwód jego pnia osiąga 900 cm. Nazwa „Poganin” ma sugerować, że rósł już tutaj, nim postawiono po tej stronie Karpat pierwsze chrześcijańskie krzyże. W odróżnieniu od „Chrześcijanina” z Januszkowic, ma zdrową koronę i wciąż rodzi żołędzie. W Nadleśnictwie Dukla wyhodowano nawet z niego młode pokolenie. Nieopodal kościoła w Węglówce posadzono „Poganina” juniora.  

 

GALERIA ZDJĘĆ

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LIPA Beniowa

Wielka lipa w Beniowej rośnie na wielkiej łące na zupełnym odludziu w dolinie Górnego Sanu (południowo – wschodni kraniec Polski. To jedno z najbardziej okazałych i najsłynniejszych drzew w Bieszczadach. Widoczne z daleka, nawet z połonin, przypomina o burzliwej i tragicznej historii tego terenu. Beniowa to nazwa wsi, która po II wojnie światowej całkowicie opustoszała. Do dziś zachowało się niewiele śladów po tej miejscowości:  m.in. kilka nagrobków i kamienna chrzcielnica z wczesnochrześcijańskim wizerunkiem ryby na miejscowym cmentarzu. Lipa stała kiedyś w centrum wsi. Drzewo jest w dość dobrym stanie. Kilka lat temu specjalistyczna ekipa wykonała w jego koronie prace pielęgnacyjne.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

JODŁA - Pszczeliny Bieszczadzka matka lasu

Najpotężniejszą obecnie jodła w Bieszczadach i prawdopodobnie w Polsce znajdziemy niedaleko miejscowości Pszczeliny (gmina Lutowiska), na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Drzewo rośnie na stoku góry Kosowiec. Jodła ma 517 cm obwodu i ok. 42 metry wysokości. Czubka tego giganta nie sposób dojrzeć ze względu na to, że rośnie w gąszczu mniejszych jodeł i jaworów. Potężna dziupla drzewa mieści trzech dorosłych mężczyzn i mogłaby być z powodzeniem wykorzystana na gawrę przez niedźwiedzia. Górny jej otwór leśnicy zabezpieczyli dranicami, aby uchronić wnętrze drzewa przed zalewaniem przez wody opadowe. Do rekordowej jodły prowadzi ścieżka przyrodnicza 6-kilometrowej długości. Trasa zaczyna się w Pszczelinach (miejscowość na trasie Lutowiska – Ustrzyki Górne).

 

GALERIA ZDJĘĆ

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo